Evo jednog članka o izjavi ministarke zdravlja. A mi se pitamo, kako to ministarka misli da postigne ovo, kada ni redovna dijagnostika već obolele dece ne ide o trošku RFZO, sa čime ona nije bila ni upoznata! To nam ne uliva ni trunku poverenja da će ova namera biti sprovedena u delo, nego više liči na tipične političarske metode kojih smo se naslušali i previše.
U 2013. prenatalna dijagnostika o trošku RFZO
Prenatalna dijagnostika u toku ove godine pašće na teret Fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), najavila je danas ministarka zdravlja Slavica Đukić-Dejanović.„Ministarstvo je dalo instrukciju da se prenatalna dijagnostika radi o trošku RFZO-a. To bi u 2013. godini trebalo da postane realnost“, rekla je ministarka na skupu koji je u Beogradu održan povodom Dana retkih bolesti.
Prenatalna dijagnostika važna je za roditelje koji već imaju decu koja boluju od retkih bolesti kako bi mogli da planiraju porodicu i do sada je za većinu roditelja bila nedostupna zbog cene.
U Srbiji nisu dijagnostikovani svi pacijenti koji boluju od retke bolesti, zbog čega je nemoguće utvrditi tačan broj obolelih i napraviti registar i nacionalni plan za retke bolesti.
„Neophodno je omogućiti dijagnostiku, jer što se pre bolest dijagnostikuje, to će lečenje biti efikasnije i jeftinije“, kazao je izvršni direktor Nacionalne organizacije za retke bolesti Srbije (NORBS) Davor Duboke, i dodao da se bar jednom nedeljno jedan uzorak šalje na dijagnostiku u inostranstvo, što je veoma skupo i što pada na teret roditelja.
Duboke je ispričao kako je on za svoje dete platio dijagnostiku koja je koštala oko 700 evra.
Ministarka je bila iznenađena ovom informacijom i ona je istakla da ne zna zašto RFZO ne sprovodi dogovor koji je postignut još pre godinu dana, a koji obavezuje institucije da snose troškove dijagnostike, odnosno da svaki uput fakturišu Fondu.
„Mi imamo dogovor da sve ide na teret zdravstvenog osiguranja, ja sada prvi put cujem da se to ne poštuje“, kazala je Đukić-Dejanović.
Direktorka sektora za lekove RFZO-a Vesna Živković nije znala da odgovori zašto se ne primenjuje dogovor.
Ona je okupljene roditelje obavestila da će Fond u 2013. godini omogućiti nabavku sredstava za enteralnu ishranu koja je za pojedine pacijente jedini način da prežive.
Na skupu je pokrenuto pitanje i pravo roditelja i staratelja na bolovanje, jer sadašnji pravilnik omogućava pravo na odsustvo samo do pete godine deteta.
„Neko ko je pisao pravilnik ili nije znao ili nije hteo da shvati, da pojedina deca obolevaju posle pete godine“, kazala je Bojana Mirosavljević iz NOBRS-a.
Retka bolest je ona ona bolest od koje boluje mali procenat čovecastva. U celom svetu od 7.000 retkih bolesti boluje oko 350 miliona ljudi.
Terapija postoji za samo 5 odsto retkih bolesti i kao i dijagnostika veoma je skupa.
Prošle godine lečenje šestoro dece koja boluju od retkih bolesti počela je prvi put da finansira država Srbija.
autor: SAizvor: Beta