U sredu 23. oktobra 2013, na Otvorenom univerzitetu u Subotici, održan je sastanak povodom Peticije roditelj/negovatelj. Sastanak je organizovao Kluba roditelja pri Udruženju Zajedno iz Subotice, a gosti su bili Bojana Mirosavljević, predsednica UG „Život“ i Dušica Vukosavljević, majka obolelog dečaka iz Beograda.
Erika Balažević, Dušica Vukosavljević i njen sin Stefan i Bojana Mirosavljević
Sastanak je održan na inicijativu Erike Balažević, predstavnice UG „Zajedno“, kako bi roditelji i svi građani koji su pokazali interesovanje za Peticiju, dobili najnovije informacije i aktivno se uključili u dalje rešavanje problema.
Da podsetimo, predlog izmene zakona koji bi predvideo podršku porodicama teško obolele dece, prvi je predložio Zaštitnik građana Srbije još 2011. godine. Ovaj predlog nije dobio podršku vlasti i nije se ni našao u Skupštini. Međutim, nošeni svojim problemima, roditelji su se povezali i obratili Zaštitniku građana. Tako se rodila ideja da se oformi peticija, jer u slučaju da se skupi 30.000 glasova, Skupština nema pravo da odbije nego mora da uzme predlog na razmatranje. Bojana Mirosavljević ispred UG „Život“ i Dušica Vukosavljević bile su među prvim inicijatorima Peticije i od samog početka su aktivno uključene u sve relevantne sastanke povodom ove teme.
Ovaj predlog obuhvata izmenu dva zakona: Zakon o finansijskoj podršci porodici i Zakon o radu. U trenutnoj situaciji, roditelj koji ima teško obolelo dete koje zahteva stalnu negu ima pravo na produženo bolovanje dok dete ne napuni 5 godina. Nakon toga on gubi sva prava i ostaje mu izbor da da otkaz i posveti se detetu (pri čemu porodica gubi jednu platu) ili da ostane na poslu a plaća nekom da se stara o detetu (pri čemu opet gubi svoju platu). Treći izbor je da se odrekne svog deteta i da ga na čuvanje u instituciju.
Izmena Zakona o finansijskoj podršci predviđa da se nezaposlenom roditelju koji neguje dete, kome je neophodna stalna nega i pomoć, obezbedi novčana naknada. Izmena Zakona o radu predviđa da roditelju koji odluči da nastavi da radi bude omogućeno skraćeno radno vreme, pri čemu 50% daje poslodavac a 50% daje država do visine prosečne zarade u Srbiji. Ovo su samo osnovne ideje, a pun predlog izmene zakona može da se pročita na sajtu Zaštitnika građana Srbije. Moramo da napomenemo da je izrada ovog predloga od samog početka bila vrlo transparentna. Želja Zaštitnika građana je bila da se sami roditelji aktivno uključe u rešavanje problema, te je stoga predlog zakona putem Interneta predočen roditeljima pre same objave. Roditelji su mogli da pročitaju predlog i da daju svoje sugestije što su mnogi učinili. Tek nakon uzimanja u obzir sugestija i predloga, finalni nacrt je predan Skupštini.
Kao što je mnogima poznato, Peticija je imala veliki odjek među roditeljima i građanima Srbije i u vrlo kratkom roku je skupljeno više od 60.000 potpisa! Mnogi građani su se javljali i kasnije u želji da potpišu, tako da bi taj broj verovatno dostigao i mnogo veću cifru, a to samo pokazuje da, ne samo roditelji teško obolele dece, nego i mnogi drugi građani Srbije svesrdno podržavaju ovu inicijativu! Takođe, Peticiju su podržale mnoge političke stranke i ljudi iz vlasti, pa čak i ministarstvo zdravlja i ministarka Slavica Đukić Dejanović.
Međutim, inicijativa je stala kada je došla do Ministarstva rada i socijalne politike. Pošto dugo nisu dobijali nikakav odgovor, roditelji su se u junu mesecu organizovali u protest. Nakon toga je održano nekoliko sastanaka, ali na žalost nije se daleko odmaklo.
Međutim mi ne odustajemo. Sledeći korak je multisastanak koji će se održati u petak 25.oktobra. Ovom sastanku će, pored predstavnika roditelja i Zaštitnika građana, prisustvovati i sva nadležna ministarstva i institucije (Ministarstvo rada i socijalne politike, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo finansija, Ministarstvo prosvete, Republički fond za zdravstveno osiguranje i Penzijsko i invalidsko osiguranje). Ukoliko dobijemo negativan odgovor, odlučićemo koji su nam dalji koraci, ali odustati nećemo! Ne možemo dozvoliti da se pogazi volja ne samo roditelja teško obolele dece, nego i drugih građana Srbije koji su nam dali podršku!
Na sastanku u Subotici, roditelji su dobili ove informacije iz prve ruke, diskutovali su o daljim koracima i svi složno podržali Peticiju! Činjenica da je još dug put pred nama, ali zajedno smo jači!